Се бара оставка од Вархеји откако вчера нарече европратеници „идиоти“

Од:

Европските пратеници бараат од комесарот за проширување Оливер Вархеји да поднесе оставка поради вчерашниот инцидент што се случи во Европскиот парламент додека комесарот одговараше на пратенички прашања за проширувањето со Западен Балкан.

Камерите го снимија унгарскиот комесар Вархеји како пратеници ги нарекува „идиоти“.

Откако одговорил на прашање од пратеник, седнал и наводно на унгарски рекол „колку уште други идиоти има?“

Дел од пратениците бараат и истрага за комесарот.

Вархеји денеска рече дека неговата изјава е „извадена од контекст“, („колку уште други идиоти има?“) која ја изговори откако одговори на прашање на хрватскиот претставник Томислав Сокол во дебатата за политиката на проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

Радев и Вархеји очекуваат да поминат уставните измени веднаш по изборите на 8 мај

Орце Костов

Мртов маж пронајден во својот дом во Кочани

Фон Крамон: Киев ќе ги добие ветените 50 милијарди евра

Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија

Вархеји: Се надевеме дека сите страни ќе ги поддржат уставните измени со цел Северна Македонија да оди напред

Европските парламентарци бараат Србија да го екстрадира Милан Радоичиќ на Косово

А1он