Саудиска Арабија заплени играчки во бои на виножито затоа што „промовирале хомосексуалност“

Од:

Властите на Саудиска Арабија запленија играчки и детска облека во бои на виножито под изговор дека преку нив се за „поттикнува хомосексуалноста“.

dobivaj vesti na viber

Телевизијата Ал Екбарија објави дека тамошното Министерство за трговија од продавниците во Ријад повлекува повеќе артикли, вклучително и штипки за коса, маици, капи и футроли за моливи.

Еден функционер рече дека предметите се „против исламот и јавниот морал и на младите им промовираат хомосексуални бои“.

Министерството за трговија на Твитер објави дека конфискува „производи кои содржат девијантни симболи и знаци и се во спротивност со здравиот разум“, објави Би-Би-Си.

Продавницитекои ќе одлучат да ги продаваат производите во боите на виножитото ќе бидат казнети.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ријад: Нормализирање на односите со Израел по решавањето на палестинското прашање

Ана Ололовска

Ирак продолжува да го поддржува дијалогот меѓу Саудиска Арабија и Иран

Ана Ололовска

САД и Саудиска Арабија се согласија дека е важно да се спречи Иран да се здобие со нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Бајден денеска во Саудиска Арабија на разговори за енергенсите и човековите права

Ана Ололовска

„Известија“: Саудиска Арабија, Египет и Турција планираат присоединување кон БРИКС

Русија ја симна Саудиска Арабија од првото место