Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска, од самитот на НАТО во Мадрид, му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека нема да победи во војната против Украина.

dobivaj vesti na viber

-Испраќаме силна порака до Путин: нема да победиш, рече Санчез во говорот на самитот на Алијансата, чиј домаќин е токму тој, пренесуваат британските медиуми.

Шпанскиот премиер претходно изјави дека Русија ќе биде идентификувана како главна закана во новиот стратешки концепт на Алијансата, за разлика од претходниот период кога се сметаше за стратешки партнер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски