Санчез бара средба со Тора колку е можно поскоро

Од:

Премиерот на Шпанија Педро Санчез изјави денеска дека ќе се обиде да оствари средба со каталонскиот лидер Квим Тора колку е можно поскоро.

Санчез додаде дека се уште треба да се одлучи за датумот и времето кога ќе се одржи средбата.

На прес-конференцијата, Санчез истакна дека неговата Влада го одобрила зголемувањето на пензиите за 0,9 проценти оваа година, во обид да им обезбеди на пензионерите во Шпанија да не ја изгубат својата куповна моќ.

Санчез претходно најави дека целта на новата Влада ќе биде дијалог со сепаратистите во Каталонија, како и социјалните реформи и економскиот раст на земјата.

Би можело да ве интересира

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он

Шпанија со закон ќе забрани да се велича диктаторот Франко

А1он

„Џонсон и Џонсон“ почна испитување на вакцина против Ковид-19 во Шпанија

Ана Ололовска