Самоа и Кирибати први ја дочекаа Новата 2023 година

Од:

Жителите на пацифичките острови Самоа и Кирибати први ја дочекаа новата 2023 година, во 11 часот по средноевропско време.

Нов Зеланд ќе ја дочека Новата година еден час подоцна, потоа Австралија, Јапонија, Северна и Јужна Кореја, а потоа Кина, Малезија, Сингапур и Хонг Конг.

Американската Самоа, Хаваите и островите Хауланд ќе бидат последни кои ќе ја дочекаат Новата година.

Би можело да ве интересира

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски

Новата година ја дочекаа во Дака, Алмати, Бишкек, Тимбу, Астана, Хонг Конг…

(ВИДЕО) Илјадници огномети во Сиднеј, спектакуларно добредојде за 2023 година

Горан Наумовски

По пауза од две години, новогодишната ноќ во Грција без никакви ограничувања

Празничното украсување во Солун ќе се исклучува во 1 часот по полноќ за заштеда на енергија

А1он

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он