Самит на ЕУ лидери на 1. и 2 октомври

Од:

Лидерите на Европската унија ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, потврдено е во кабинетот на претседателот на Европскиот совет.

Портпаролот Баренд Лејтс вели дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по втор пат имал негативен тест на Ковид-19 и продолжува со подготовките за самитот со кој ќе претседава.

Самитот на ЕУ-27 првично беше закажан за 24 и 25 септември, но беше одложен затоа што службеникот за безбедност на Мишел бил позитивен на коронавирус.

Би можело да ве интересира

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија останува на ставот за преговарачката рамка

Ана Ололовска

Димитров во францускиот Сенат: Потврдена поддршката од Франција за нашата европска иднина

Ана Ололовска

Холштајн: Отворањето на преговорите со С.Македонија е во интерес на сите

Ана Ололовска

ЕУ нема да се меша во спорот меѓу Македонија и Бугарија

Искра Манојлоска

Интензивна дипломатска активност за осигурување на првата Меѓувладина седница со ЕУ во декември

Ана Ололовска

Димитров во Париз по поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ

Ана Ололовска