САД тврдат дека иранската Револуционерна гарда е одговорна за нападите врз танкери во ОАЕ

Од:

Армијата на САД ја обвини иранската Револуционерна гарда дека е директно одговорна за нападите врз танкери во Обединетите Арапски Емирати овој месец, опишувајќи го тоа како дел од „кампањата” на Техеран што поттикна нови акции на САД.

-Нападот на бродовите во Фуџејра му се припишува на ИРГЦ, изјави контраадмирал, Мајкл Гилдај, додавајќи дека Пентагон смета дека Гардата употребила поморски мини во тој напад. Тој одби да опише начин на доставување на мините.

Тие коментари Гилдај ги даде на информативен состанок во Пентагон свикан да се објаснат плановите на САД да испратат 900 луѓе, вклучувајќи инженери, на Блискиот Исток за да ја зајакнат одбраната на САД.

Би можело да ве интересира

„Волстит Журнал“: Две мониторинг станици престанале да работат по експлозијата во Северодвинск

Трамп ќе го задржи Пенс за свој потпретседател во трката за втор мандат

Ана Ололовска

Иран ги предупреди САД да не се обидуваат повторно да го запленат танкерот

Ана Ололовска

Фредериксен: Апсурдна е идејата за продажба на Гренланд на САД

Ана Ололовска

Иран повторно планира да лансира сателит во вселената

Ана Ололовска

Иранскиот танкер „Грејс 1“ ноќеска исплови од Гибралтар

Ана Ололовска