САД стави вето на предлог-резолуцијата на СБ за Ерусалим

Од:

Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли стави вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која што се поништува признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на американскиот претседател Доналд Трамп.

Таа го најави ветото неколку часа пред гласањето.

Заедно со Велика Британија, Франција, Русија и Кина, САД е постојана членка на Советот за безбедност на ОН, со моќ да блокира резолуција со употреба на вето.

Предлог-резолуцијата е од Египет и вели дека сите одлуки и дејства што го менуваат, карактерот, статусот или демографскиот состав на Светиот град Ерусалим немаат правно дејство, се ништовни и неважечки и мора да бидат решавани во согласност со релевантните резолуции на Советот за безбедност

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови

ВИДЕО: Воз во САД излета од шините и експлодираше, наредена евакуација

Катерина Павлова-Николовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска