САД повторно одложија санкции за „Хуавеи“

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија Хуавеи за уште 90 дена.

Во мај, САД ставија на црна листа пет кинески организации, вклучително и Хуавеи, кои се занимаваат со „суперкомпјутинг“, означувајќи ги како закана за националната безбедност на САД и спречувајќи ги да пристапат до доверлива технологија.

Тоа значи дека американските компании не можат да продаваат ништо на кинеската компанија Хуавеи без одобрение од американските власти.

Ова е второ одложување од 90 дена откако администрацијата воведе санкции во мај.

Би можело да ве интересира

Полицајка убила маж по расправија за неносење маска

Ана Ололовска

Трамп: Нема да има втора фаза на трговскиот договор со Кина

Ана Ололовска

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Ана Ололовска

Трамп го укина посебниот статус на Хонг Конг

Ана Ололовска

САД: Од 27 јули почнува клучната фаза од испитувањето на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он