САД: Над 1.000 починати од Ковид-19, нови 190.000 заразени во изминатиот ден

Од:

Во САД во изминатите 24 часа се регистрирани нови 190.562 случаи на лица заразени со коронавирусот, а починале 1083 луѓе, објавија властите.

Вкупниот број на заразени во земјата, кој е највисок во една држава во светот, сега изнесува речиси 13 милиони, а од компликации поврзани со Ковид-19 починале 263.812 Американци.

Најзагрозена е државата Тексас, во која има 1.191.608 случаи, нешто повеќе од Калифорнија и Флорида. Најмногу смртни случаи се забележани во државата Њујорк (34.276).

По САД, најмногу вкупно заразени со Ковид-19 има во Индија (околу 9.2 милиони) и во Бразил (нешто над 6 милиони).

Би можело да ве интересира

Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Пенс ѝ честиташе на Камала Харис во првиот контакт меѓу двете администрации

Жарко Настоски

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски