САД испраќаат уште 1.500 војници на Блискиот Исток

Од:

САД ќе го зајакнат своето воено присуство на Блискиот Исток со дополнителни 1.500 војници, изјави денеска претседателот Доналд Трамп, поради зголемените тензии со Иран.

Трамп рече дека војниците ќе имаат “претежно заштитна” улога. Администрацијата го известила Конгресот претходно во текот на денот за плановите на војниците.

Нивната мисија ќе вклучува заштита на американските сили кои се веќе во регионот и обезбедување на слобода на навигацијата, се вели во известувањето.

Би можело да ве интересира

Тригодишно момче и двајца возрасни се убиени на Флорида

Рекорден број мигранти се движат кон границата со САД, нов тест за Бајден

(ВИДЕО) Американец падна во урнат мост поради инструкции на Гугл мап и се удави

Пронајдени се остатоци од исчезнатиот „невидлив“ американски авион

Горан Наумовски

Во САД: Исчезна „невидлив“ воен авион, армијата ги моли граѓаните за помош

Во САД: Полицајци се потсмеваат на девојка која нивен колега ја прегази на пешачки