САД бараат состанок на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореја

Од:

Официјален Вашингтон побараа од Советот за безбедност на ОН утре да се одржи состанок за Северна Кореја.

Барањето за средба следува откако Пјонгјанг истрела повеќе проектили, вклучително и можна неуспешна интерконтинентална балистичка ракета, јавија светските агенции.

Барањето го поддржаа и други членки на Советот, Велика Британија, Франција, Албанија, Ирска и Норвешка.

Советот за безбедност на ОН долго време и забрануваше на Северна Кореја да врши нуклеарни проби и да лансира балистички ракети, а со текот на годините ги засили санкциите против Пјонгјанг во обид да го прекине финансирањето на тие програми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Северна кореја се пофали: Путин насокро доаѓа во посета

Од почетокот на војната речиси 20.000 деца се родиле во пеколот на Газа

А1он

Северна Кореја тестираше беспилотен подводен систем за нуклеарно оружје

А1он

Последното предупредување – ерата на мирот заврши, подгответе се за војна, веќе се распоредени 20.000 војници

Северна и Јужна Кореја „разменија“ гранати: Војската на Ким Џонг Ун подготвена и за најмала провокација

А1он

ОН: Газа станува гробница на луѓето заробени меѓу војната, опсадата и сиромаштијата