Руско МО: Терористите имаат оружје со кое можат да напаѓаат сириски авиони

Од:

Претставникот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков изјави дека терористите поседуваат оружје со кое можат да ја нападнат сириската авијација.

– Воената опрема која ја имаат екстремистите, како што е ZU-24, им овозможува да гаѓаат цели на далечина од 4.000 метри, посебно толку голем авион како што е II-76 на воено-транспортната сириска авијација, истакна Конашенков. 

Тој потврди дека вакви напади биле забележани, меѓу другото, за време на испораката на првата хуманитарна помош во градот Деир ел Зор.

– Испораката на помошта е многу ризична. Во голем број случаи доставувањето на товарот се врши ноќе и без отворање на оган, додава генералот.

Би можело да ве интересира

Две доживотни казни за помагачите на џихадистот Кујтим Фаизулаи кој уби луѓе во Виена

Горан Наумовски

Организаторите на пучот во Германија купувале оружје и во Хрватска

Горан Наумовски

Германски терористи сакале да киднапираат министер

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Стејт департмент: Вкупно 127 македонски граѓани стапиле во терористички групи во ИД, 38 биле убиени, 69 се вратиле, 19 останале

Ана Ололовска

Обвинети членовите на македонската терористичка ќелија на ИСИС, шест месеци откако беа фатени

Жарко Настоски