Рускиот бизнисмен, жесток критичар на Путин пронајден мртов во Њујорк

Од:

Почина 52-годишниот Ден Рапопорт, жесток критичар на Владимир Путин и инвестициски банкар во егзил. Полицијата потврди дека Рапопорт починал во Вашингтон откако ја напуштил Русија.

dobivaj vesti na viber

Нешто пред 18 часот бил пронајден пред луксузна станбена зграда во Џорџтаун. Пред тоа полицијата добила дојава дека некој скокнал од зградата, пишува Индипендент. Итниот персонал на Рапопорт му дал прва помош на местото на настанот и тој бил пренесен во болница.

Таму подоцна бил прогласен за мртов. Смртта на Ден Рапопорт останува под истрага, изјави портпаролката на Метрополитен полицијата.

Индипендент го добил полицискиот извештај во кој се наведува дека Рапопорт во моментот на смртта имал скршен мобилен телефон, очила, возачка дозвола и 2.620 долари во готовина.

Јунија Пугачева, поранешна уредничка на руското списание Татлер, на Телеграм ја објави веста за смртта на Рапопорт. Пугачева тврди дека неговото куче било пронајдено во близина на неговиот дом во Вашингтон со пари и проштална белешка. Вдовицата на Ален Рапопорт наводно негираше дека нејзиниот сопруг се самоубил.

Таа за руската новинска агенција РБЦ изјави дека истрагата за смртта на нејзиниот сопруг е во тек. За жал, сопругот и таткото на нашата ќерка повеќе не се со нас“, изјави вдовицата за РБЦ.

Рапопорт ја напушти Русија во 2012 година поради неговата поддршка на продемократскиот активист и противник на Путин, Алексеј Навални. После тоа купил недвижен имот во Вашингтон, кој подоцна и го продал на Иванка Трамп.

По продажбата на недвижниот имот, Рапопорт се преселил во Киев и таму ја запознал својата идна сопруга Алена, украински виролог. Таа вели дека со својата ќерка требало да се сретне со сопругот во САД. Истакнатиот критичар на Путин, Бил Браудер, се огласи на Твитер за смртта на Рапопорт.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Активисти тврдат дека на протест против мобилизација во Русија се испукани предупредувачки истрели

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија соопшти дека спречила украински напад врз нуклеарната централа Запорожје со дронови камикази

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Соработниците на Путин го критикуваа спроведувањето на мобилизацијата: „Тоа е неприфатливо“

Ана Ололовска

Думата следната недела ќе дебатира за анексија на окупираните делови на Украина

Ана Ололовска

Лавров го обвини Западот за русофобија

Ана Ололовска