Руски авиони над Јапонското Море, Јапонија ги подигна своите ловци

Од:

Воздухопловните сили на Јапонија ги подигнаа своите борбени авиони откако денеска беа откриени руски воени авиони над Тихиот Океан и Јапонското Море, соопшти јапонското Министерство за одбрана.

Министерството наведува дека открило еден разузнавачки авион ИЛ-20 на пат од Охотско Море кон Пацификот. Тие, исто така, тврдат дека откриле уште еден ИЛ-20, кој полетал кон водите околу островот Садо пред да се сврти и да се упати назад кон континентот.

Охотското Море се наоѓа северно од Хокаидо, најсеверниот од големите острови што ја сочинуваат Јапонија. Садоските острови се наоѓаат западно од Ниигата.

Би можело да ве интересира

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска

Полска забрани влез на руски и белоруски камиони во земјата

Ана Ололовска

Русија: Киев стои зад „терористичкиот напад врз Москва“

Ана Ололовска

Изгоре магацин во близина на Москва, тројца загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Москва издаде потерница за американски сенатор поради монтирана снимка

Ана Ололовска