Руската армија подготвена за соработка со САД

Од:

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

– Руската армија е подготвена да ги интензивира контактите со своите американски колеги, преку Генералштабот и останатите достапни канали за комуникациуа, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.

Тој нагласи дека Вооружените сили на Русија се подготвени за разговори за продолжување на Договорот за намалување на стратешкото оружје, како и за соработка во Сирија и за други прашања од сферата на безбедноста.

По средбата со Трамп во Хелсинки, Путин изјави дека Русија и САД сметаат оти е неопходно да работат заедно по голем број прашања, вклучително и на контролата на вооружувањето.

Путин и Трамп на средбата се договориле и да соработуваат околу кризата во Сирија, но досега не се соопштени детали за оваа соработка.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Избори во Русија, ќе се гласа три дена во 11 временски зони

Катерина Павлова-Николовска