Русите истражуваат како да си ги скршат рацете за да избегнат мобилизација

Од:

Покрај тоа што избезумено купувале авионски билети за да ја напуштат Русија поради делумна мобилизација, руските жители на Гугл истражувале како да си ги скршат рацете и на тој начин да ја избегнат мобилизацијата.

dobivaj vesti na viber

Владимир Путин и воените претставници во телевизиското обраќање на национално ниво рекоа дека до 300.000 резервисти веднаш ќе бидат повикани да се борат во Украина.

Путин, исто така, го предупреди НАТО дека нема да се двоуми да употреби нуклеарно оружје, предупредувајќи дека Русија има „различни средства за уништување“ и дека ќе ги „користи сите средства што и се на располагање“ доколку биде загрозен „територијалниот интегритет“ на Русија.

Два часа по говорот, Гугл пребарувањата за „како да се скрши раката дома“ се зголемија кај нацијата, брзо искачувајќи се од рејтингот од нула на 38 од 100 во податоците за трендовите на пребарувачите, според Њујорк пост.

Податоците на Google, исто така, покажаа пораст на пребарувањата за Aviasales, најпопуларната веб-страница за резервации на летови во земјата.

Директните летови и линиите со постојки од Москва до Турција и Ерменија каде што Русите можат да влезат без виза беа распродадени до недела, според Aviasales.

Најевтините летови до Дубаи скокнаа на 5.000 долари – или околу 300.000 рубли – во средата.

Кремљ не соопшти дали на регрутите ќе им биде забрането да патуваат во странство, а немаше ограничувања во неколку часа по објавувањето на драстичните воени мерки.

Би можело да ве интересира

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Катерина Павлова-Николовска