Бајден не смее да влезе во Русија

Од:

Русија соопшти дека им забранила влез во земјата на 963 американски државјани, меѓу кои и претседателот Џо Бајден, државниот секретар Ентони Блинкен и шефот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс.

Министерството за надворешни работи во соопштението нагласи дека овој чекор е одговор на санкциите што САД постојано ги воведуваат кон Русија и предупреди дека „непријателските дејствија“ ќе продолжат да добиваат „соодветен одговор“, пренесуваат руските медиуми.

„Русија не бара конфронтација и е отворена за искрен дијалог со взаемно почитување, одвојувајќи го американскиот народ, кој го почитува, од властите на САД, кои ја поттикнуваат русофобијата и оние кои им служат“, соопшти Министерството.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Осуммина повредени во пукање во САД

Катерина Павлова-Николовска

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

Катерина Павлова-Николовска

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он