Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Од:

Ројтерс денеска објави сеопфатна приказна за тоа како Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во војната во Украина.

Минатиот месец владата во Хавана уапси 17 лица поврзани со синџирот на трговија со луѓе, oткако жители на Куба биле намамени да се борат за Москва. Но, Ројтерс најде регрути кои доброволно заминаа во Русија да работат за војската, откако регрутер кој се идентификуваше како „Дајана“ објави на социјалните мрежи.

„Сите овде знаеја за што доаѓаат“, рече насмеан регрут во воен умор кој разговараше со новинарите на Ројтерс преку видео повик.

„Тие дојдоа поради војната“, рече тој.

– Тешко е да се живее овде. Сите велеа: „Ако го изберам ова, нема да умрам од глад во Куба – изјави 23-годишниот Јоан Вионди.

„Тие знаеја каде одат. И јас совршено знаев каде одам“, додава тој.

Портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко изјави дека украинската амбасада во Хавана контактирала со кубанските власти за регрутирањето.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент рече дека САД внимателно ја следат ситуацијата.

„Длабоко сме загрижени од извештаите дека млади Кубанци биле измамени и регрутирани да се борат за Русија“, рече портпаролот.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“