Русија нема да мобилизира дел ИТ експерти, банкари, новинари од државни медиуми

Од:

Дел руски ИТ експерти, банкари, новинари од државни медиуми нема да бидат повикани на воена служба во Украина во рамките на мобилизацијата. За ова денеска информираше руското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу претходно неделава соопшти дека Русија ќе се обиде да повика дополнителни 300.000 војници за руската војна во Украина. Кремљ тоа го нарече „делумна мобилизација“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека делот од официјалниот декрет со што се најавува мобилизација, а вклучува број на лица кои ќе бидат мобилизирани, не е објавен, доверлив е и се чува во тајност.

Според Министерството за одбрана, некои вработени во клучни индустрии ќе бидат исклучени од мобилизацијата во обид да се „обезбеди работата на специфичните високотехнолошки индустрии, како и рускиот финансиски систем“ да не биде погоден со првата руска воена мобилизација од Втората светска војна.

Исклучоците важат за некои вработени во ИТ секторот, во телекомуникации, финансиски експерти, како и лица кои работат во „системски важни“ масовни медиуми, наведува Министерството.

Како што се појаснува, главни лица во компании треба да направат листа на вработени кои ги исполнуваат критериумите и можат да бидат исклучени од регрутацијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска