Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

Од:

Русија повеќе нема да им издава пасоши на граѓаните мобилизирани од армијата, соопштено е денеска преку информативната веб-страница на руската Влада.

dobivaj vesti na viber

„Ако некој граѓанин веќе е повикан за воена служба или има покана (за мобилизација или регрутирање), неговиот меѓународен пасош ќе биде одбиен, се наведува на интернет-сајтот.

Одлука е објавена откако десетици илјади луѓе веќе отпатуваа во странство.

Указот за делумна мобилизација на 21 овој месец ја издаде претседателот на Русија, Владимир Путин.

Откако беше најавена мобилизацијата, низ Русија беа одржани демонстрации на кои беа уапсени неколку илјади луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска