Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

Од:

Руските власти денеска се заканија дека ќе одговорат со свои мерки на најавеното зголемување на бројот на американски војници во Европа.

dobivaj vesti na viber

„Она што се случува сега (акумулацијата на силите на НАТО во Источна Европа) секогаш ќе поттикнува компензациски мерки од наша страна“, изјави заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков.

„Нема да ги затвориме очите пред овој потег. Имаме можности и ресурси да го сториме тоа. Безбедноста ќе биде 100 отсто загарантирана“, рече Рјабков.

Минатата година Москва му понуди на Вашингтон разговори за меѓусебни безбедносни гаранции за да се избегне сценарио за ескалација, изјави Рјабков.

Американскиот претседател Џо Бајден претходно на состанокот со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека САД сакаат дополнително да го прошират присуството на своите војници во Европа како резултат на руската војна против Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Автомобил влета во ресторан во Вирџинија, најмалку 14 повредени

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска