Русија избра 50 доброволци војници за тестирање вакцина против Ковид-19

Од:

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС.

Министерството соопшти дека 50 војници, вклучително и пет жени, биле избрани и изразиле желба да учествуваат во тестирање на безбедноста и ефикасноста на вакцината против коронавирус.

Сите кандидати минале претходни проверки и тестови, а никој од нив не бил болен во претходниот месец.

Војниците кои ќе учествуваат во тестирање на вакцината доаѓаат од различни единици низ целата земја.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу претходно изјави дека Институтот работи на развој на вакцина против коронавирусот, дека претклиничките истражувања ќе бидат спроведени до 1 јуни, а клиничките истражувања треба да завршат до крајот на јули.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: По коронавирусот, Вухан го погоди и голема поплава

Горјан Грнчаровски

Во Франција од коронавирус починале близу 30.000 лица

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

36 туристи кои пристигнале во Грција позитивни на коронавирус, 20 од нив се Срби

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десетина жители на сибирско село заразени од Ковид-19, руските власти прават канал за да го спречат ширењето на вирусот во земјата

А1он