Русија и се закани на Франција

Од:

Русија одговори со нова закана за ескалација по извештаите дека Франција наскоро би можела да испрати инструктори да и помогнат на украинската армија. „Ниту еден инструктор вклучен во обуката на украинската армија нема имунитет“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесе АФП.

„Не е важно дали се Французи или не“, додаде тој. Минатата недела, украинскиот врховен командант Олександр Сирски изјави дека француските инструктори наскоро ќе пристигнат во Украина.

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски оваа недела за време на 80-годишнината од Денот Д во Франција, наскоро може да објави мала коалиција на земји кои сакаат да испратат инструктори во Украина, објави Монд.

Рускиот претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека веќе има „специјални сили под маската на платеници“ во Украина. Државната новинска агенција ТАСС, пак, ја цитираше портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, која во контекст на инструкторот изјави дека Москва добила извештаи за неодамнешното распоредување на француски војници во Украина.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Путин направи грешка, за малку ќе предизвикаше сообраќајка

Горан Наумовски

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото