Русија го протера норвешкиот амбасадор

Од:

Русија донесе одлука согласно која амбасадорот на Кралството Норвешка мора да ја напушти Русија за три дена, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Овој чекор доаѓа по протерувањето на рускиот дипломат од Норвешка.

– Поради непријателскиот чекор на норвешката Влада, која на 18 август го прогласи рускиот дипломат за персона нон грата, руското Министерство за надворешни работи го извести амбасадорот на Кралството Норвешка во Русија Руне Ресаланд дека со одлука за реципроцитет е прогласен за персона нон грата во Русија, соопшти Министерството.

Неговата акредитација ќе истече во рок од три дена, што е, како што се наведува, истиот рок што Норвежаните му го дадоа на рускиот дипломат да ја напушти земјата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пијани руски војници влетаа во аеродром со оклопен транспортер

Жарко Настоски

Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

Жарко Настоски

Норвешка ги заострува заштитните мерки против Ковид-19 од идната недела

Жарко Настоски

Забраните за патувања во странство поради епидемијата и помагаат на руската економија, тврдат економисти

Ана Ололовска

Руските безбедносни сили тврдат дека спречиле исламистички терористички напад во Москва

Жарко Настоски

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори во САД

Ана Ололовска