Ројтерс: Претставниците на Русија и Украина се сретнаа тајно минатата недела

Од:

Претставници на Русија и Украина се состанаа минатата недела во Обединетите Арапски Емирати за да разговараат за размена на затвореници, како и за повторно воспоставување на извоз на руски амонијак во Африка и Азија преку украинскиот гасовод, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Изворите велат дека средбата била со посредство на ОАЕ, без учество на ОН, кои вообичаено играат голема улога во таквите преговори. Амонијакот што Русија го извезува се користи за производство на вештачки ѓубрива. Целта на овие преговори е да се решат преостанатите спорни прашања околу извозот, откако минатата недела беше продолжен договорот за извоз на жито.

На 17 ноември, руски и украински претставници отпатуваа во главниот град на ОАЕ Абу Даби за да организираат руски извоз на амонијак во замена за ослободување на голем број затвореници. Не се знае кои биле заклучоците од средбата. Украинскиот амбасадор во Турција, Васил Боднар, изјави за Ројтерс: „Ослободувањето на нашите воени заробеници е еден од условите за руската дозвола за извоз на амонијак“. Тој додаде дека не знае ништо за средбата во ОАЕ.

Би можело да ве интересира

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку една жртва во огромниот пожар во московски трговски центар

Ана Ололовска

Кремљ: Зеленски може да ја заврши војната утре ако сака

Ана Ололовска

САД ќе воведат нови санкции за Русија и Кина

Ана Ололовска

САД ќе испратат противвоздушна одбрана во Украина во вредност од 275 милиони долари

Ана Ололовска