Рохани: Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок

Од:

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека “неговата земја под притисок никогаш нема да преговара со САД”.

“Иран никогаш нема да преговара под притисок. Никогаш нема да попуштиме под американскиот притисок и никогаш нема да преговараме од позиција на немоќ”, посочи Рохани.

Тој додаде дека „американскиот максимален притисок врз Иран е осуден на пропаст“.

“Обезбедувањето мир и стабилност во чувствителниот регион Блиски Исток и Персиски Залив е невозможно без помош на Иран”, потенцира Рохани.

Би можело да ве интересира

Трамп: Не очекуваат најтешки недели

Ана Ололовска

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

А1он

Расте бројот на заразени морнари на носачот Теодор Рузвелт

А1он

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп нема да носи заштитна маска и покрај здравствените препораки

Ана Ололовска

Трамп го смени главниот разузнавач кој ја водеше истрагата за неговото отповикување

Ана Ололовска