Рјабков: САД целосно да се повлечат од Сирија

Од:

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека САД треба целосно да се повлечат од Сирија.

– Ние инсистираме САД да го исполнат своето ветување и целосно да се повлечат од Сирија, посочи Рјабков.

Американскиот претседател Доналд Трамп на 19 декември минатата година нареди целосно повлекување на американските војници од Сирија, тврдејќи дека е поразена екстремистичката група Исламска држава.

Во моментот во Сирија има околу 2.000 американски војници. Според американски претставници, повлекувањето би траело од 60 до 100 дена.

Би можело да ве интересира

Данас: Русија е сигурна дека Вучиќ нема да ги исполни ветувањата кон Запад

ВИДЕО: Американските трупи во Сирија нападнати со компири

Ана Ололовска

Торнадо го погоди Далас, над 100.000 домаќинства и компании без струја

Ана Ололовска

Руски хакери користеле ирански алатки во напад на 20 земји

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак

Ана Ололовска

Тројца војници загинаа, тројца повредени за време на обука во Џорџија

Ана Ололовска