(ВИДЕО) Револтиран Британец го нападна Чарлс: Mораме да ја платиме вашата парада, a eдвај си ги грееме домовите

Од:

Кралот Чарлс Трети денеска во Кардиф ја поздравуваше јавноста кога маж од публиката вербално го нападна, мислејќи на актуелната економска криза која го погодува британскиот народ. Додека новиот крал ги поздравуваше луѓето со ракување, еден човек сакал да го знае неговото мислење за зголемените трошоци за греење и парите што британските даночни обврзници ги трошат за кралското семејство.

Економска криза во британските домови

„Додека се бориме да ги загрееме домовите, мораме да платиме за вашата парада. Даночните обврзници плаќаат 100 милиони фунти за вас, зошто?

Кралот Чарлс промрморе нешто како „сигурно“ и брзо ја сврте главата и продолжи да се ракува со другите.

Пред посетата на Чарлс на Велс, велшкиот прв министер Марк Дрејкфорд рече дека антимонархистите имаат право да протестираат се додека тоа е воздржано.

Ова не е прв инцидент од ваков вид. Пред само неколку дена, за време на поворката што го носеше ковчегот со телото на кралицата Елизабета до катедралата во Единбург, млад човек од публиката му викаше на принцот Ендру дека е „стар и болен“, а полицијата го приведе во притвор и му поднесе кривична пријава за нарушување на јавниот ред и мир.

Би можело да ве интересира

И кралицата Камила зема одмор и повремено се повлекува од должностите

А1он

На кралот Чарлс му бил дијагностициран рак

За време на крунисувањето, Чарлс ќе ја носи облеката што ја носеле неговите претходници

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска

Бајден разговараше со кралот Чарлс Трети

Ана Ололовска

Кралот Чарлс Трети е седмиот британски монарх на поштенски марки, прв без круна

Ана Ололовска