Реципроцитет: Русија им забрани влез на 25 функционери од Велика Британија

Од:

Русија воведе забрана за влез во земјата за 25 функционери од Велика Британија соопшти денека портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова. Оваа одлука е реципроцитет на сличната мерка на британската влада.

„Како одговор на непријателските активности на властите во Велика Британија и на основ на реципроцитет, руската страна донесе одлука да воведе лични санкции за 25 британски официјални лица на кои ќе им биде забранет влезот во Руската федерација. На секој непријателски чекор ќе следи неизбежен пропорционален одговор“ – стои во соопштението на Захарова.

На 6.јули, Велика Бртанија им забрани влез на 25 граѓани на Русија за кои тврди дека се вмешани во злоупотреба на човековите права.

Би можело да ве интересира

Слуцки: Убиството на иранскиот научник е терористички чин, Русија го осудува злосторството

Ана Ололовска

Шојгу: Германската министерка за одбрана зборува како да е во основно училиште

Ана Ололовска

Руски воен авион Су-27 пресретна американски извидувачки авион РЦ-135

Ана Ололовска

Трет ден по ред Русија бележи по повеќе од 500 умрени од коронавирус

Ана Ололовска

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Ана Ололовска

Во Русија рекордни 27.543 новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска