Речиси 50.000 жртви од земјотресот во Турција, турската Влада најави помош

Од:

Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Турција од минатиот месец се искачи на 48.448, а напорите за опоравување од катастрофи сè уште се во тек.

Според министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу, властите брзаат да изградат контејнерски градови за да ги сместат оние кои долго време останаа без покрив над главата, јавуваат денеска локалните медиуми.

Вкупниот број на загинати, вклучувајќи ги и жртвите од земјотресот во Сирија, се искачи на повеќе од 54.000, јавува Ројтерс. Говорејќи на прес-конференција во Малатија, една од најтешко погодените провинции од земјотресите, Сојлу рече дека бројот на загинати во Турција вклучува 6.660 странски државјани, главно Сиријци, и дека властите сè уште се обидуваат да идентификуваат 1.615 од загинатите.

Повеќе од 115.000 луѓе беа повредени во серијата земјотреси во Турција, а милиони беа принудени да се засолнат во шатори или да се преселат во други градови. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вети дека за една година властите ќе обезбедат станови за сите ранливи луѓе.

Би можело да ве интересира

Бебето извлечено од урнатините по земјотресот во Сирија е здраво и среќно

Горан Наумовски

Македонија собра еден милион и 150 илја евра за настраданите во катастрофалните земјотреси во Труција и Сирија

Катерина Ѓуровски

Бројот на загинати во земјотресите во Турција на 6 февруари продолжува да расте

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Малата Афра родена под урнатините во Сирија денеска живее без своите родители кај роднини

Горан Наумовски

Турција: Бебето што 128 часа беше под урнатините, по 54 дена повторно е со својата мајка

Горан Наумовски

Чудо во Турција, спасена е мачка од под рушевините дури 49 дена по земјотресот: Не можеле да им веруваат на очите кога почнале да ги отстрануваат урнатините

Горан Наумовски