Бебето извлечено од урнатините по земјотресот во Сирија е здраво и среќно

Од:

Видеото од спасувањето на новороденче, девојче од урнатините на зграда во градот Џиндарис на северот на Сирија во февруари го обиколи светот, а детето оттогаш значително закрепна и сега малата Афра е среќна, здраво шестмесечно девојче.

Во серијата катастрофални земјотреси кои опустошија делови од Турција и Сирија на почетокот на февруари, зградата во која живееше мајката на малата Афра, која се породи непосредно пред уривањето на зградата и почина под урнатините веднаш по породувањето, јавува Би-Би-Си.

Кога бебето Афра бeше пронајдено во урнатините на зградата во Џиндарис, нејзината папочна врвка сè уште беше споена за нејзината мајка.

Би можело да ве интересира

Македонија собра еден милион и 150 илја евра за настраданите во катастрофалните земјотреси во Труција и Сирија

Катерина Ѓуровски

Бројот на загинати во земјотресите во Турција на 6 февруари продолжува да расте

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Малата Афра родена под урнатините во Сирија денеска живее без своите родители кај роднини

Горан Наумовски

Турција: Бебето што 128 часа беше под урнатините, по 54 дена повторно е со својата мајка

Горан Наумовски

Чудо во Турција, спасена е мачка од под рушевините дури 49 дена по земјотресот: Не можеле да им веруваат на очите кога почнале да ги отстрануваат урнатините

Горан Наумовски

Објавен бројот на загинати во земјотресите во Турција