Објавен бројот на загинати во земјотресите во Турција

Од:

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција на почетокот на февруари надмина 50.000.

Ова го изјави директорот на турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби, Јунус Сезер.

Тој во обраќањето пред турскиот парламент прецизираше дека загинале 50.096 лица, а повредени се 107.204 лица, пренесува РИА Новости.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ја погодија јужна Турција на 6 февруари.

Би можело да ве интересира

Бебето извлечено од урнатините по земјотресот во Сирија е здраво и среќно

Горан Наумовски

Македонија собра еден милион и 150 илја евра за настраданите во катастрофалните земјотреси во Труција и Сирија

Катерина Ѓуровски

Бројот на загинати во земјотресите во Турција на 6 февруари продолжува да расте

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Малата Афра родена под урнатините во Сирија денеска живее без своите родители кај роднини

Горан Наумовски

Турција: Бебето што 128 часа беше под урнатините, по 54 дена повторно е со својата мајка

Горан Наумовски

Чудо во Турција, спасена е мачка од под рушевините дури 49 дена по земјотресот: Не можеле да им веруваат на очите кога почнале да ги отстрануваат урнатините

Горан Наумовски