Различни информации за нуклеарните разговори меѓу САД и Северна Кореја

Од:

Откако севернокорејскиот преговарач објави дека се прекинати нуклеарните преговори на работно ниво меѓу Северна Кореја и САД во Стокхолм, Стејт департментот соопшти дека двете делегации имале „добри разговори“.

Портпаролот на Стејт департментот, Морган Ортагус, во соопштение наведе дека претходните коментари на делегацијата на Северна Кореја „не биле одраз на содржината или духот на разговорите кои траеле осум и пол часа“.

САД излегоа со „креативни идеи“ и имаа „добри разговори“ со своите колеги од Северна Кореја, се додава во соопштението.

Стејт департментот наведува дека на крајот од разговорите, САД предложиле да се прифати поканата на шведскиот домаќин за одржување нова средба во Стокхолм за две недели, со цел да продолжат дискусиите за сите теми.

САД, како што се истакнува, ја прифатиле поканата.

Главниот преговарач на Северна Кореја Ким Мјонг Гил претходно изјави дека вчерашните нуклеарни преговори на работно ниво меѓу Северна Кореја и САД се прекинати.

Би можело да ве интересира

Затворска казна поради организирање забави за време на пандемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Редфилд: Новиот советник за Ковид-19 погрешно го информира Трамп, епидемијата не е блиску до крајот

Жарко Настоски

Зголемен бројот на самоубиства меѓу американските војници

Ана Ололовска

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

А1он

Бајден: Трамп молчи за диктаторот Лукашенко

Жарко Настоски