Радев: Новата влада треба да се грижи за бугарската армија, а не за воена помош за Киев

Од:

Претседателот на Бугарија Румен Радев ја повика новата влада да се грижи за бугарската армија и да не дава воена помош за Украина.

„Сметам дека е несоодветно политичарите кои имаат макар и мала поддршка од гласачите да преземаат сериозни обврски во име на Бугарија во однос на воената помош. Главна обврска на Владата е да им гарантира безбедност и мир на бугарските граѓани“, посочи Радев пред новинарите.

Ја повикувам новата влада и Министерството за одбрана повеќе да се грижат за бугарските, а не за странските војски, рече претседателот на Бугарија.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“