Путин за нападот на Северен тек: Бесмислица

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека верзијата за вмешаност на украински активисти во експлозиите на гасоводите Северен тек и Северен тек 2 е бесмислица.

Како што истакна, очигледно е дека е извршен терористички напад на краците од гасоводот, кој е извршен на државно ниво. Путин оцени дека експлозии како оние што се случија на „Северните текови“ – толку моќни и на толкава длабочина можат да изведат само експерти со поддршка од државата.

Според него, Русија им предложила на данските власти да формираат меѓународна група експерти со цел да ги истражат експлозиите. Сепак, одговорот на барањето на Русија беше „неодреден“.

Тој додаде дека САД се теоретски заинтересирани за такви инциденти како што се експлозиите на „Северен тек“ со цел да го дистрибуираат својот течен природен гас.

Меѓутоа, според Путин, доколку кај западните партнери заживее инстинктот на националниот интерес, тогаш „Северен тек“ има иднина.

Претходно, британскиот весник „Тајмс“ објави дека една недела по експлозијата, западните разузнавачки агенции знаеле за украинската вмешаност во саботажата на гасоводите Северен тек и Северен тек 2.

Германскиот весник Цајт објави дека германските истражители го идентификувале бродот од кој е извршена пренасочувањето на гасоводите „Северен тек“, а трагите водат до компанија во сопственост на Украинци.

Првично, „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на извори во американската администрација, објави дека американски официјални лица објавиле дека не се пронајдени докази за наводната вмешаност на руските власти во нападите на гасоводите „Северен тек“ и дека нови разузнавачки даде основа да се претпостави дека некоја проукраинска група стои зад нападот на гасоводите.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

Путин: Му благодарам на Моди за неговата посветеност за мирно решение на војната во Украина

Елитна делегација за воена обука oд Северна Кореја доаѓа во Русија

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија