Путин: Ситуацијата во Сирија е критична

Од:

Ситуацијата во Сирија е критична, тоа сите го следаат и сфаќаат, а консултации по тоа прашања меѓу Турција и Русија се нужни, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин.

– Сакам да изразам надеж дека нивото на руско-турските односи кое беше постигнато во последно време, ќе одигра улога во решавањето на сите сложени прашања кои се појавија во регионот и ќе ни овозможи да пронајдеме одговори на сите, дури и на многу тешките прашања кои се во интерес на Турција, Русија и сите во регионот, рече Путин на почетокот на средбата во Сочи со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган.

Турскиот претседател вчера изјави дека Анкара „ќе преземе чекори“ во Сирија по разговорите со Путин. Денеска изминува рокот од пет дена за запирање на турската воена операција.

Би можело да ве интересира

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Ана Ололовска

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он

Во Русија одобрен новиот антивирусен лек „Коронавир“ за третман на Ковид-19

А1он

Русија: Гувернерот на Кабаровската област уапсен поради сомневања за убиства

Ана Ололовска

Бројот на заразени лица од Ковид-19 во Русија надмина 700.000

Ана Ололовска

Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Ана Ололовска