Путин одобри војската да може да употребува нуклеарно оружје

Од:

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор на напад што би вклучувал само конвенционално оружје.

Русија може да преземе таква акција ако почетниот напад претставува потенцијална закана на опстанокот на државата, според уредбата објавена на интернет-страницата на Кремљ.

Својот нуклеарен арсенал Русија може да го употреби и како одговор на напад на сојузник ако таков напад вклучува оружје за масовно уништување, стои во уредбата.

Путин, според извршната уредба, го задржува правото како претседател да донесе конечна одлука за употребата на нуклеарно оружје.

Би можело да ве интересира

Уште еден Путин на руската политичка сцена

Ана Ололовска

Четворица загинати при уривање на трговски центар во изградба во Русија

Путин ќе може да остане на власт до 2036 година – стапија во сила новите уставни измени во Русија

А1он

Во Русија од почетокот на пандемијата од Ковид-19 починале над 10.000 лица

А1он

Првичните тестови се успешни, Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19

А1он

Уставните измени во Русија утре стапуваат во сила, Путин ќе може да остане претседател до 2036 година

А1он