Путин: Нашето оружје е години пред конкуренцијатa

Од:

Многу од нашите оружја се со години, а можеби дури и децении пред странските конкуренти, а во однос на тактичко-техничките карактеристики тие се значително супериорни, вели Путин.

dobivaj vesti na viber

Русија е подготвена да продава напредно оружје на сојузниците ширум светот и да соработува со нив во развојот на воената технологија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Тој додаде дека најновото руско оружје е далеку посупериорно од оние на ривалските земји, пренесува Ал Џезира.

Силите на рускиот лидер се повлекоа од двата најголеми градови во Украина и напредуваат бавно по голема цена на исток, така што петмесечната војна во Украина досега не се покажа како убедлива презентација за руската индустрија за оружје.

И покрај тоа, Путин, говорејќи на саемот за оружје во близина на Москва, инсистираше на тоа дека руското оружје е години пред конкуренцијата.

Русија одржува силни врски со Латинска Америка, Азија и Африка „и е подготвена да им понуди на партнерите и сојузниците најсовремени видови оружје, од мало оружје до оклопни возила и артилерија, борбени авиони и беспилотни летала“, рече Путин.

„Речиси сè е веќе употребено барем еднаш во борбени операции“, посочи тој.

Тој додаде дека Русија може да ги понуди овие модели и системи.

„Зборуваме за високопрецизно оружје и роботика, борбени системи кои се засноваат на нови принципи на физиката. „Голем дел е со години, можеби дури и децении пред странските конкуренти и во однос на тактичко-техничките карактеристики е значително супериорен од нив“, додаде тој.

Новиот меѓународен поредок

Украина ефикасно го користи оружјето испорачано од САД, особено ракетните системи со висока подвижност (ХИМАРС), а Русија нанесе низа големи удари, вклучително и уништување на воздухопловната база на полуостровот Крим, анектирана од Русија.

Сепак, Путин тврди дека руските сили и нивните сојузници во регионот на Донбас ги исполнуваат своите задачи.

Би можело да ве интересира

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

Катерина Павлова-Николовска

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска