Прво откритие на литиум во Иран

Од:

Во Иран за прв пат се откриени резерви на литиум, а во областа Хамедан, на западот на земјата, изјавата на Мохамад Хади Ахмади, функционер на Министерството за индустрија, рударство и трговија на заливската земја до државата телевизија, објави АФП. Според официјалните проценки на Техеран, резервите на локалитетот Хамедан се проценуваат на околу „8,5 милиони тони“.

Литиумот инаку е клучна компонента на батериите за електрични возила и електронски уреди, јавуваат иранските агенции. Овој бел метал е неопходна компонента и на батериите за полнење кои се користат во мобилните телефони и другите електронски уреди.Инаку, според извештајот на Геолошкиот институт на САД (USGS) објавен во 2022 година, идентификувани се вкупно 89 милиони тони литиум ширум светот.

Австралија, Чиле, Аргентина и Кина се главни производители. Минатата година, цените на литиумот вртоглаво пораснаа (над 100 проценти во еден момент) поради зголемувањето на цените на компонентите и општата инфлација, како и побарувачката за почисти патни средства ширум светот. Иран, чија економија е погодена од сериозни меѓународни санкции, особено оние наметнати од САД, има значителни резерви на природни ресурси, вклучувајќи гас, нафта, бакар и железо, потсетува француската агенција.

Во меѓувреме, од берзите за метали предупредуваат дека цените на литиумот на кинескиот пазар, а потоа и на берзите на метали во САД и Европа, се во забележителен пад, главно поради тековниот пад на побарувачката на полето на втора по големина економија во светот (на главните азиски пазари тие се движат соодветно, а цените меѓу 58 и 77 американски долари за килограм).

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Ана Ололовска

Кинески државјанин во Америка обвинет за кршење на санкциите бидејќи му помагал на Иран

Американците сакаат да го зајакнат своето присуство во Персискиот залив, планот ќе го објават наскоро

Ана Ололовска

Двајца мажи обесени во Иран поради навреда на исламот и богохулење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени: Млад фудбалер падна и почина на терен

(ВИДЕО) Иранските командоси скокнаа од хеликоптер на танкер што превезуваше американска нафта