Прва реакција од Турција: Ќе продолжиме да соработуваме со американската администрација

Од:

Турција ќе продолжи да соработува со новата американска администрација за прашањата што се однесуваат на сојузништвото во НАТО, изјави денеска турскиот потпретседател Фуат Октај.

Тоа прв коментар од официјална Анкара по победата на демократот Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Октај наведе дека пријателството помеѓу претседателите Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп помогнало да се решат некои прашања, како и дека „комуникацијата помеѓу Анкара и Вашингтон (по победата на Бајден) ќе биде како и досега“.

Повеќедецениското партнерство помеѓу САД и Турција е нарушено во изминатите пет години поради несогласувањето за ситуацијата во Сирија, поради што Анкара се приближи кон Москва.

САД исто така и забележуваат на Турција поради нејзините амбиции во Источен Медитеран, како и за непочитување на човековите права.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите и на повредените во пожарите во Турција

Катерина Павлова-Николовска

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Четири жени ограбиле аптека во Сан Франциско и побегнале со украдените производи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

Ана Ололовска

Масовно посетен фестивалот Лолапалуза во Чикаго, експертите загрижени поради ширењето на вирусот

Ана Ололовска