Протест пред амбасадата на Турција во Москва

Од:

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во Турција“.

Руското Министерство за одбрана објави снимка која потврдува дека рускиот авион Су-24 во ниту еден момент не го напуштил сирискиот воздушен простор.

Податоците кои ги објави руското Министерство за одбрана, покажуваат дека Су-24 во ниту еден момент не влегол во турскиот воздушен простор и оти е нападнат додека изршувал легитимни маневри над Сирија.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција има право да ги штити своите граници и истакна дека Турција на секој начин настојувала да избегне да дојде до инцидентот.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Ердоган: Од 2016 од Турција во Сирија се вратиле над 500.000 бегалци

Ана Ололовска