Пропаднаа обидите да се најде нов шеф на НАТО, Столтенбег останува уште една година

Од:

Јенс Столтенберг ќе остане на чело на НАТО уште една година, откако пропаднаа обидите да се најде негов наследник кој ќе ја добие поддршката од 31 членка на западната одбранбена алијанса, соопштија извори од НАТО.

Официјалната одлука за продолжување на договорот најверојатно ќе биде донесена следниот вторник на состанокот на постојаните претставници на земјите од НАТО во Брисел, дознава ДПА.

Столтенберг во последните неколку месеци неколку пати изјави дека не сака нов мандат. Но, според извори блиски до него, Норвежанецот сега сака да продолжи од „чувството на должност“.

Американските политичари постојано го фалат 64-годишникот за неговото лидерство од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари минатата година. Столтенберг направи „неверојатна работа“, рече американскиот претседател Џо Бајден во средината на јуни.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

НАТО: Мораме да ја поддржуваме Украина

Наместо тензии потребен мир и дијалог, порачаа од Скопје лидерите на НАТО сојузниците од регионот

Рама од Скопје: Границата помеѓу Косово и Србија е вон контрола, да се зголеми бројот на силите на НАТО

Орце Костов

Не гледаме воена закана која би дошла од Русија против кој било сојузник на НАТО или регионот, вели Столтенберг

Предраг Петровиќ

Ковачевски-Столтенберг: Северна Македонија е ценет сојузник, со членството во НАТО обезбедена е стабилност и просперитет на земјата

Предраг Петровиќ