Јенс Столтенберг: Без разлика на исходот од изборите, САД остануваат непоколеблив сојузник во НАТО

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека очекува Соединетите Американски Држави да останат „силен и непоколеблив“ сојузник на НАТО без оглед на тоа кој ќе победи на овогодинешните претседателски избори.

„САД ќе останат силен и цврст сојузник во НАТО“, рече Столтенберг на прес-конференцијата во Полска што ја одржа со британскиот премиер Риши Сунак, пренесува Ројтерс.

Според генералниот секретар на НАТО, и Северноатлантската алијанса ги прави САД „побезбедни и посилни“.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Порешителни акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Столтенберг: Кина мора да престане да ја поддржува Русија ако сака добри односи со Западот

Столтенберг: Нарушена довербата на Украина во НАТО поради доцнењето на помошта

Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

Столтенберг: Сите воени објекти во Русија се легитимни цели

Столтенберг: „Сојузот на авторитарни сили“ сè повеќе соработува против Западот