Столтенберг: Нарушена довербата на Украина во НАТО поради доцнењето на помошта

Од:

Довербата на Украина во сојузниците во НАТО е поткопана поради доцнењето на помошта за таа земја, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, еден ден по неговата посета на Киев.

Според него, довербата на Украина во сојузниците во НАТО е нарушена поради доцнењето на испораката на оружје, а таквите неуспеси укажуваат на потребата да се преиспита координацијата на меѓународната воена помош за Киев.

Потребна ни е посилна институционална рамка за нашата поддршка за да обезбедиме предвидливост, поголема одговорност и споделување на товарот“, рече Столтенберг во интервју за Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Порешителни акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Столтенберг: Кина мора да престане да ја поддржува Русија ако сака добри односи со Западот

Јенс Столтенберг: Без разлика на исходот од изборите, САД остануваат непоколеблив сојузник во НАТО

Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

Столтенберг: Сите воени објекти во Русија се легитимни цели

Столтенберг: „Сојузот на авторитарни сили“ сè повеќе соработува против Западот