Столтенберг: Сите воени објекти во Русија се легитимни цели

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, смета дека одложувањето на испораката на западна муниција во Киев ќе и овозможи на Русија да ја продолжи офанзивата во Украина.

„Ситуацијата на бојното поле станува се посложена. Доцнењето на финансирањето има секојдневни негативни последици на теренот, доцнењето во испораката на противвоздушната одбрана ќе им овозможи на руските ракети да погодат повеќе цели, а доцнењето во испораката на муниција ќе и овозможи на Русија да започне офанзива по целата линија на фронтот. Земјите од НАТО треба да и пружат воена поддршка на Украина“, рече Столтенберг на прес-конференција во Брисел.

Тој смета дека испораката на оружје за Украина треба да биде задолжителна, а не доброволна. Членовите на Алијансата ќе разговараат за тоа на самитот во САД во јули.

Генералниот секретар на Алијансата смета и дека нападите на Киев врз воени објекти на територијата на Русија се „самоодбрана“.

„Нема да коментирам конкретни цели кои Украина не треба да ги таргетира… Само ќе кажам дека (можните напади на воени објекти на територијата на Русија) се дел од самоодбраната. Сите воени објекти се легитимни цели, бидејќи Русија користи толку многу различни воени средства за да ја нападне Украина“, рече Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Кина мора да престане да ја поддржува Русија ако сака добри односи со Западот

Столтенберг: Нарушена довербата на Украина во НАТО поради доцнењето на помошта

Јенс Столтенберг: Без разлика на исходот од изборите, САД остануваат непоколеблив сојузник во НАТО

Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

Столтенберг: „Сојузот на авторитарни сили“ сè повеќе соработува против Западот

Столтенберг: Ракети на НАТО беа користени за напад на Црноморската флота