Пронајдена риба стара 419 милиони години

Од:

Група научници во град во Кина нашле фосил од риба, за кој претпоставуваат дека е стар 419 милиони години.

Палеонтолозите велат дека рибата е најстарото познато суштество на кое се распознава вилица.

Рибата позната под името „placoderm“ живеела во окените пред стотици милиони години, а научниците со години верувале дека е изумрена.

Според научниците, токму оваа риба може да се смета за предок на сите други риби.

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција забранува продажба на автомобили со фосилни горива, ќе промовира електрични возила

А1он

Откриен фосил на бактерија стар 4,2 милијарди години

Ана Ололовска

Догодина прва научна монографија за македонските фосили

Ана Ололовска

Австралија не се наоѓа таму каде што сите мислат

Емир Латифовиќ

Дали животните можат да предвидат земјотрес?

Емир Латифовиќ

На каменолом откриени гробишта на диносауруси

Ана Ололовска