fosili

Свет

Кинеска провинција забранува продажба на автомобили со фосилни горива, ќе промовира електрични возила

А1он
Островот Хаинан во Јужното Кинеско Море ќе стане првиот кинески регион што ќе ја забрани продажбата на автомобили на бензин и дизел за да се
Култура

Догодина прва научна монографија за македонските фосили

А1он
Фосилите од праисториски животни пронајдени кај делчевски Стамер и Ѕвегор заедно со колекцијата фосили од праисториски животни од Македонија, го најдоа своето место во првата
Свет

Откриен мамут тежок десет тони стар повеќе од 10.000 години

А1он
Група археолози во Мексико, при откопување остатоци од стара цивилизација, откриле костур од мамут стар околу 10.000 години. Мамутот е пронајден во близина на Мексико