Принцот Чарлс се сретнал со кралицата два дена пред да се тестира за Ковид-19

Од:

Британскиот принц Чарлс се сретнал со британската кралица Елизабета Втора во замокот Виндзор два дена пред да биде позитивен на тестот за коронавирусот, изјави неименуван извор од кралското семејство.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува кралицата нема симптоми на коронавирусот, јави Би-Би-Си.

Принцот Чарлс утрово доби позитивен тест на коронавирусот и се наоѓа во самоизолација. Тој вторпат е болен од Ковид-19.

Неговата сопруга, војвотката од Корнвол Камила, денеска била негативна на коронавирусот, соопштија од британската кралска резиденција Кларенс Хаус.

Принцот Чарлс (73) последен пат имаше Ковид-19 во март 2020 година, а и тогаш имал само благи симптоми.

Кларенс Хаус потврди дека принцот Чарлс бил вакциниран три пати, но не објави детали какви симптоми има овој пат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трас критикувана за нејзиниот „план за раст“: Требаше подобро да го подготвам теренот

Ана Ололовска

Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

Ана Ололовска

Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

Ана Ололовска

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид по втор пат за два месеци

Ана Ололовска