Пригожин не е во Белорусија, Лукашенко откри каде се наоѓа шефот на Вагнер

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко откри дека шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин не е во неговата земја.

Како што јави РИА, Лукашенко изјавил дека Пригожин сега е во Санкт Петербург.

„Што се однесува до Евгениј Пригожин, тој е во Санкт Петербург… Каде е утрово? Можеби отишол во Москва“, изјави белорускиот лидер.

Во исто време, Лукашенко истакна дека борците на Вагнер се во нивните кампови за закрепнување.

„Како што бев информиран утрово, борците на Вагнер се во нивните кампови. Во постојаните кампови, каде што беа по повлекувањето од фронтот за закрепнување“, рече Лукашенко.

Би можело да ве интересира

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски

Русија забрани извоз на бензин на половина година, шест земји ќе бидат исклучок

Катерина Ѓуровски